Codzienna Porcja Informacji

Wydarzenia ważne i ważniejsze

Styl

Jak wybierać płytki łazienkowe?

Urządzanie łazienki to nie lada wyzwanie. W końcu to jedno z tych pomieszczeń w domu, które aranżuje się naprawdę na lata, o ile nie na stałe. Remont łazienki to zawsze duże przedsięwzięcie, dlatego lepiej zrobić wszystko tak, by sprawdzało się podczas użytkowania i podobało jeszcze długo po inwestycji.

Wybieramy płytki łazienkowe
To, co ma niebagatelny wpływ na wystrój i aranżację całej łazienki, to płytki. Od dawna są one najpopularniejszym materiałem do wykończenia ścian oraz podłogi. Chociaż od pewnego czasu łazienki aranżuje się też z użyciem mikrocementu czy betonu, wodoodpornych tapet, a nawet drewna, to właśnie płytki są wciąż numerem jeden. Warto wybierać je świadomie. Istotne jest nie tylko to, jak się prezentują i do jakiego stylu wnętrza nawiązują, ale również jakie mają parametry techniczne. To szczególnie ważne wtedy, gdy wybiera się glazurę na podłogę. Musi mieć ona dużo większą wytrzymałość, niż ta na ściany. Na parametry techniczne płytek uwagę muszą zwracać nie tylko inwestorzy prywatni, ale też biznesowi. Przykładowo, jeśli urządza się łazienkę w lokalu gastronomicznym, przez którą każdego dnia będą przewijały się spore ilości gości, wytrzymałość płytek ma naprawdę ogromne znaczenie.

Jak dobrać płytki do wnętrza?
Od pewnego czasu odchodzi się od aranżacji łazienki, w której to płytki położone są od podłogi aż do sufitu. Ma to kilka dobrych stron. Jedna z nich to między innymi ta, która związana jest z mniejszymi kosztami zakupu płytek. Dlatego też można pozwolić sobie częściej na zakup pięknych, designerskich płytek, które zostaną położone tylko pod prysznicem albo w okolicach umywalki. Obecnie modne są różne płytki. Popularnością cieszą się te wielkoformatowe, które są wykonane ze spieku. Doskonale prezentują się w łazienkach urządzonych w stylu skandynawskim, glamour, boho czy minimalistycznym. Tak naprawdę stanowią świetną bazę do różnych aranżacji. Kolejna ciekawa opcja to płytki szkliwione. Często mają charakterystyczny kształt wydłużonej cegiełki, która układana jest pionowo lub jako jodełka. To jeden z ciekawych trendów, który cieszy się coraz większą popularnością. Jak dobrać płytki do swojej łazienki? Warto pamiętać o tym, że kolor płytek tworzy klimat. Jasne płytki świetnie sprawdzą się w małych łazienkach, ciemne niekoniecznie w tych mikroskopijnych w bloku, w których brakuje nawet okna. Jednocześnie każda z tych zasad w pewnych sytuacjach może być świadomie złamana. W końcu każde wnętrze to indywidualny projekt, dostosowany do potrzeb oraz gustu właściciela.