Codzienna Porcja Informacji

Wydarzenia ważne i ważniejsze

wina
Biznes Kulinaria i Gastronomia Rozrywka Styl

Czym należy się kierować wybierając godne polecenia wina?

Wybór godnego polecenia wina nie jest zadaniem łatwym. Setki butelek dostępnych na sklepowych półkach mogą bowiem przyprawiać o zawrót głowy i zdecydowanie utrudnić wybór konkretnego produktu.

Na co zatem należy zwracać uwagę podczas wyboru wina?

Dobry i wysokogatunkowy alkohol powinien być zawsze kupowany jedynie w specjalistycznych punktach sprzedaży, w których klient może liczyć na fachowe wsparcie obsługi. Tego rodzaju miejsca oferują kupującym nie tylko profesjonalną pomoc, ale również możliwość degustacji kilku trunków, co zdecydowanie ułatwia podjęcie ostatecznego wyboru. Poza tym, klienci mogą skorzystać z nieocenionego wsparcia koneserów wina, dla których spożywanie tego alkoholu nie stanowi zwykłej czynności lecz jest rodzajem pasji.

Czy kształt butelki z winem ma znaczenie?

Wielu klientów podczas zakupu alkoholu zwraca uwagę na kształt butelki. Nie ma on jednak wpływu na smak trunku, a jedynie na jego wygląd oraz tak zwany wymiar psychologiczny. Wyroby droższe są oferowane zwykle w butelkach wykonanych z grubszego szkła, które posiadają ozdobne i charakterystyczne detale. Również rodzaj zagłębienia w podstawie butelki nie ma większego znaczenia. Większe wgłębienie zapobiega co prawda przewróceniu się butelki oraz zwiększa jej wytrzymałość, ale nie wpływa na smak wina. Warto jednak wiedzieć, że koncentruje ono osad w pierścieniu oraz zapobiegają jego nalewaniu do kieliszka. Poza tym, zapewnia ono lepsze podparcie kciuka i wpływa na pewniejszy chwyt butelki. Butelka z większym wgłębieniem wydaje się cięższa i robi większe wrażenie, co z premedytacją wykorzystują producenci win.

Czy butelka powinna być zamykana korkiem?

W szerokiej ofercie sprzedaży dostępne są różnorodne produkty, w tym butelki zamykane korkiem, nakrętką lub szklaną zatyczką. Warto wiedzieć, że rodzaj zamknięcia butelki ma duże znaczenie. Jest to szczególnie istotne w przypadku win kolekcjonerskich i dojrzewających. W przypadku tak zwanych win codziennych rodzaj zamknięcia butelki ma mniejsze znaczenie i może to być zarówno korek naturalny, syntetyczny, jak i nakrętka czy zatyczka wykonana ze szkła.

Czy informacje zamieszczone na etykiecie mają znaczenie?

Zdecydowanie tak. Etykieta powinna być nie tylko estetycznie wykonana, ale również musi zawierać są istotne dane. Analizując informacje zamieszczone na etykiecie można bowiem odpowiednio dopasować wino do określonego profilu smakowego. Nie mniej ważne są informacje dotyczące pochodzenia wina lub importera danego produktu. Tego rodzaju kwestie są niezwykle ważne i zawsze powinny być poddawane starannej analizie.