Codzienna Porcja Informacji

Wydarzenia ważne i ważniejsze

piłka nożna
Sport

Historia mundialu

Mundial to międzynarodowe rozgrywki piłkarskie, które odbywają się co cztery lata. Pierwszy mundial został zorganizowany w 1930 roku w Urugwaju, a wystąpiło na nim 13 zespołów z różnych zakątków świata.

Pierwsze mundiale

Po raz pierwszy w historii mundialu zwyciężyła reprezentacja Urugwaju, która wygrała finał z Argentyną 4-2. Kolejne mundiale odbywały się regularnie, a w 1934 roku zwyciężyła Italii, a cztery lata później – Brazylia.

W 1950 roku mundial odbywał się w Brazylii i był pierwszą edycją, w której wystąpiło 16 zespołów. Finał rozegrano pomiędzy Urugwajem a Brazylią, a zwyciężyła ta druga drużyna, co było początkiem jej dominacji na piłkarskim świecie.

W 1954 roku mundial odbył się w Szwajcarii, a zwyciężyła Włochy. Cztery lata później mundial został zorganizowany w Szwecji, a zwyciężyła Brazylia, która w finałowym meczu pokonała Szwecję 5-2.

Kolejne mundiale odbywały się w różnych krajach, a w 1966 roku zwyciężyła Anglia, pokonując w finałowym meczu Niemcy 4-2. W 1970 roku mundial odbywał się w Meksyku, a zwyciężyła Brazylia, która w finałowym meczu pokonała Italii 4-1.

W 1974 roku mundial odbył się w Niemczech i zwyciężyła reprezentacja tego kraju, pokonując w finale Holandię 2-1. Cztery lata później mundial został zorganizowany w Argentynie i zwyciężyła reprezentacja tego kraju, pokonując w finale Holandię 3-1.

Nowy zwycięzca – Argentyna

Kolejne lata przyniosły nowych zwycięzców, takich jak: Argentyna w 1986 roku, Niemcy w 1990 roku i Brazylia w 1994 roku. W 1998 roku mundial odbył się we Francji, a triumfowała tam reprezentacja Zjednoczonego Królestwa. W 2002 roku mistrzostwa świata rozgrywane były w Korei Południowej i Japonii, a zwycięzcą została Brazylia. W 2006 roku mundial odbył się w Niemczech, a zwyciężyła tam reprezentacja Italii. W 2010 roku mistrzostwa świata rozgrywane były w RPA, a triumfowała tam reprezentacja Hiszpanii. W 2014 roku mundial odbył się w Brazylii, a zwycięzcą została reprezentacja Niemiec. W 2018 roku mistrzostwa świata rozgrywane były w Rosji, a triumfowała tam reprezentacja Francji.

Mistrzostwa Świata w Rosji

Podczas mistrzostw świata w Rosji, reprezentacja Francji pokazała wysoką formę i zdominowała rywali w każdym meczu. Zawodnicy z Francji zaprezentowali wyjątkowo skuteczną grę, dzięki czemu udało im się awansować do finału turnieju. Tam pokonali oni reprezentację Chorwacji 4:2, zdobywając tym samym tytuł mistrzów świata.

Triumf Francji był niezwykle ważny dla całego kraju, a zawodnicy zostali uznani za bohaterów narodowych. Wygrana ta była również ogromnym sukcesem dla trenera Didiera Deschampsa, który prowadził reprezentację od kilku lat.