Codzienna Porcja Informacji

Wydarzenia ważne i ważniejsze

Kulinaria i Gastronomia

Do czego najlepiej pasuje cebula prażona?

Prażona cebula, którą można przyrządzić samodzielnie lub kupić gotową (na pewno warto skusić się na to pierwsze) jest niezwykle charakterystycznym, pysznym i bardzo aromatycznym dodatkiem. Oczywiście nie wszyscy za nią przepadają, ci jednak, którzy doceniają jej walory, chcą jadać ją jak najczęściej, ale nierzadko brakuje im pomysłów na to, do czego można dodać ten składnik. Warto poznać jego szerokie zastosowanie, nie tylko po to, by móc często się nim delektować, ale też po to, aby wzbogacić znane do tej pory dania i przekąski, jak również zużywać na czas przyrządzoną w większej ilości albo kupioną cebulkę.

Przede wszystkim do fast-foodów

Większość osób próbuje prażonej cebuli w czasie stołowania się na mieście, jedząc hamburgery, hot-dogi czy pizzę bądź kebaba, gdyż cebula prażona świetnie pasuje do wszystkich tych dań. Doskonale komponuje się z sosami na bazie majonezu i keczupem, z warzywami oraz mięsem, a przy tym pięknie wygląda. Nie warto jednak ograniczać się tylko do spożywania jej na mieście, w postaci takich dań, ale dodawać również do własnoręcznie przyrządzonych fast-foodów. Będą dzięki temu jeszcze bardziej aromatyczne oraz znacznie smaczniejsze. Cebulka prażona szczególnie dobrze pasuje do hot-dogów, ci jednak, którzy ją kochają, posypują nią wszelkie fast-foody.

Do kanapek

Dodatek ten doskonale wzbogaca także kanapki, zarówno wieloskładnikowe, jak i prostsze. Świetnie pasuje do jajek, wędliny, a także warzyw, zwłaszcza gdy występują one w towarzystwie sosów, na przykład na bazie majonezu. Warto jednak puścić wodze fantazji i spróbować nawet mniej oczywistych połączeń, zwłaszcza jeśli jest się zdeklarowanym miłośnikiem takiej cebuli.

Do sałatek

Prażona cebulka jest doskonałym dopełnieniem praktycznie wszystkich dań i przekąsek z majonezem, świetnie pasuje więc także do sałatek z jego zastosowaniem. Może zupełnie zmienić ich smak – warto dodać ją na przykład do klasycznej sałatki jarzynowej i sprawdzić, jak mocno zmienią się jej walory, oczywiście na plus.

Do sosów i gulaszy

Podobnie jak zwykła cebula, prażona także jest ważnym składnikiem sosów i gulaszy, zarówno mięsnych, jak i warzywnych. Jest przy tym jeszcze bardziej aromatyczna niż cebula surowa, a przy tym wspaniale zagęszcza sosy czy gulasze. Można stopniować ten efekt, dodając jej większe lub mniejsze ilości, także oczywiście zależnie od własnych preferencji.

Warto spróbować różnych zastosowań tego smakowitego i aromatycznego składnika. A może znajdzie się dla niego jeszcze inne, zupełnie autorskie?