Codzienna Porcja Informacji

Wydarzenia ważne i ważniejsze

Technologia

Czy samoobsługowa myjnia samochodowa jest bezpieczniejsza dla lakieru od automatycznej?

Samoobsługowe myjnie samochodowe cenione są przez wielu kierowców między innymi z powodu dostępności i niskich kosztów umycia auta. To myjnie wielostanowiskowe, dostępne przez wiele godzin każdego dnia. Nie ma więc problemu kolejek, oczekiwania na umycie swojego pojazdu. Niskie koszty mycia są też wielkim plusem. Czy jednak taka myjnia jest bezpieczniejsza dla lakieru pojazdu niż myjnia automatyczna? Tak. Samoobsługowa myjnia automatyczna jest dużo bezpieczniejsza dla lakieru samochodu niż klasyczna myjnia, a nawet mycie ręczne.

Specyfika myjni automatycznej

Myjnia automatyczna to myjnia, gdzie auto myją szczotki wirujące z dość dużą prędkością i dotykające karoserii samochodu. Szczotki, które w zależności od stopnia twardości, zużycia czy zabrudzenia, mogą powodować mniejsze lub większe zarysowania karoserii auta, szczególnie przy częstych myciach. Myjnia automatyczna może też spowodować inne zniszczenia auta. Znane są przypadki urwania lusterka czy tablicy rejestracyjnej.

Oczywiście nie wszystkie myjnie automatyczne są aż tak niebezpieczne. Warto korzystać z tych, które są cenione przez kierowców, z takich gdzie widać kolejki samochodów. Nawet jednak takie myjnie mogą powodować zarysowania karoserii aut. Zminimalizować to ryzyko można, decydując się na mycie wraz z woskowaniem. Takie zabezpieczenie lakieru samochodowego i powtarzanie mycia z woskowaniem co jakiś czas, trochę ograniczy ryzyko zarysowań, nie spowoduje jednak, że zmaleje ono do zera. W przypadku myjni automatycznych nie ma takiego problemu.

Myjnia automatyczna

Samoobsługowa myjnia samochodowa nie bez powodu nazywana jest myjnią bezdotykową. W przypadku tej myjni żaden element myjący nie styka się z karoserią auta, więc nie ma ryzyka zarysowań. Oczywiście i samoobsługowa myjnia samochodowa może przyczynić się do problemów z autem. To myjnia, gdzie samochód myje się wodą z detergentem wypływającą z dyszy ze znacznym ciśnieniem, istnieje więc zawsze ryzyko zalania wodą delikatnej elektroniki samochodu czy też elementów tapicerowanych. Myjąc auto w myjni automatycznej, trzeba więc unikać kierowania dyszy myjącej tam, gdzie woda mogłaby spowodować jakieś usterki.

Podsumowując

Samoobsługowa myjnia samochodowa to miejsce, gdzie warto myć swoje auto bez obawy, że lakier się zarysuje lub coś podczas mycia od samochodu odpadnie. Niestety w klasycznych myjniach, gdzie za mycie odpowiadają wirujące szczotki, takie ryzyko istnieje. Warto więc korzystać z myjni automatycznych. Nie oznacza to rzecz jasna, że z tych klasycznych należy zrezygnować. Nic się nie stanie, gdy tam umyjemy samochód raz na jakiś czas. W samoobsługowych myjniach jednak można myć o wiele częściej i mieć pewność, że nie zakończy się to pogorszeniem wyglądu samochodu.